MARDİN ARTUKLU İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

75. YIL CUMHURİYET MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ AVRUPA’DAN MARDİN’E SAĞLIK KÖPRÜSÜ ERASMUS PROJESİ

75. YIL CUMHURİYET MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ AVRUPA’DAN MARDİN’E SAĞLIK KÖPRÜSÜ ERASMUS PROJESİ

 AVRUPA´DAN MARDİN´E SAĞLIK KÖPRÜSÜ

Projemizin İsmi Avrupa’dan Mardin’e Sağlık Köprüsü olarak belirlenmiştir. İki tane yurt içi ortağımız bulunmaktadır. Bunlar: Hilar çesinden bir okuldur. Diğer ortağımız ise Ergani İlçesinden Aydın Çine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesidir. Projemiz 88,5 puanla desteklenmeye değer bulunmuştur. Projemizde 54 öğrenci katılımcı, 6 refakatçi  yer almaktadır. Projemizin hibe tutarı 102798 Euro’dur. 

 Projemizde iki ayrı hareketlilik bulunmaktadır. Bunlardan ilki Polonya, ikincisi Portekiz  hareketliliğidir. 

 Polonya ortağımız Zespol Policealnych Szkol Medyczno-Spolecznych,  1962 yılında kurulan köklü bir okul olup ve kozmetik servis teknisyenliği, masaj teknikleri, elektrokardiyoloji teknisyenliği, mesleki teknisyenlik, acil sağlık müdahalesi, genel sağlık bakımı, medikal sterilizasyon, bebek bakıcılığı, stomotolojist asistanlığı ve hijyeni konularında eğitim vermektedir.

Projemizin Polonya ayağında 9 hemşirelik  öğrencimiz okulumuzdan olmak üzere diğer yurt içi ortaklarımızla birlikte 27 öğrencimiz hareketliliğe katılacaklardır. Öğrencilerimiz Toplum Sağlığı konusunda iki hafta boyunca eğitim görecekler bu arada çeşitli kültürel gezilere katılacaklardır.

Polonya hareketliliğimiz 16/02/2015 tarihinde başlayacak 28/02/2015 tarihinde sona erecektir. 

 Portekiz ortağımız CIMB kısa adı ile hizmet veren, 1983 yılında kurulmuş klasik radyoloji, 4d ultrason, dijital mamaografi, ve açık MRI ‘nın sayısallaştırılmasında öncü, nöroradyologlar, radyologlar, kadiologlar, ve obstetrogların hizmet verdiği  bir görüntüleme merkezidir. Projemizin 

 Portekiz hareketliliğine 9 Acil Tıp Teknisyenliği öğrencimiz okulumuzdan olmak üzere 27 öğrenci katılacaktır. Travmalar konusunda eğitim alacak öğrencilerimiz 10/05/2015 tarihinden 23/05/2015 tarihine kadar Portekiz’de kalacaklardır.

 Okulumuz Türkiye Ulusal Ajansı Avrupa Birliği reform sürecimizin ve genel olarak Avrupa Birliği sürecinin milletimize yansıdığı, milletimizle dört bir yanında Ulusal Ajans aracılığıyla hayata geçirilen projelerle bir yandan ülkemizin Avrupa Birliği standartlarını yakalama sürecinin hızlandığı, diğer taraftan toplumun her kesiminden insanımıza Avrupa ülkelerinin yolunun açıldığı günümüzde; okulumuz,  geleceğimizin mimarlarına bu gelişmelerden yaralandırmak için bu projeyi titizlikle yürütmüştür. Öğrencilerimiz Avrupa’lı akranlarıyla ortak çalışmalar yaparak Avrupa’nın kültürünü öğrenecek bu arada kendi kültürümüzün de tanıtımını bu proje sayesinde yapabilme şansını bulabileceklerdir. Bu sayede Avrupa ile Türkiye arasındaki önyargıların kırılmasında, kültürlerarası diyoloğun gelişmesinde önemli birer aktör olacaklardır.

 

Okulumuz ve öğrencilerimiz adına Artuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destek ve ilgilerinden ötürü sonsuz şükranlarımızı sunarız……..

 

13/02/2015

 

    Ülkü SÖZERİ

 

        A.S.H. Öğrt.

Yenişehir Mah., Barış Caddesi, Hilton Oteli yanı Artuklu/MARDİN - (0 482) 212 44 80 (0 482) 212 44 30

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.